Exhibition: Founding Assembly Member Women: 1919–1921
Tbilisi. The exhibition was opened on March 19 in the main hall of the Tbilisi City Council: "Founding Assembly Member Women: 1919-1921", which is dedicated to the month of women's stories and the first Georgian politician women in the history of the Georgian Democratic Republic.
Exhibition offers documentation and photo materials depicting the life and work of the Founding Assembly member women.
The exhibition is a mutual cooperation product of the "Women's Information Center" and the National Archive of Georgia, and is organized as part of the project "Women as Actors for Change and Empowerment", implemented by the Women's Information Center in Tbilisi, Mtskheta-Mtianeti, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Imereti and Gali with funding from the United States Agency for International Development (USAID).