New Blog by Transparency International – Georgia...
Tbilisi. Transparency International – Georgia has released a new blog: "Illegally registered land plots of the Akhmeta Deputy Gamgebeli's spouse".
According to obtained materials, the organization has a reasonable suspicion that "the Akhmeta Municipality Deputy Gamgebeli's spouse has registered real estate in ownership illegally. The decision of the Akhmeta Registration Service of the National Agency of Public Registry also includes signs of unlawful action, because it should have registered ownership only based on the document proving the title".
Transparency International – Georgia urges relevant agencies to launch inquiry based on information collected by the organization, in order to establish a potential offence.