Meeting with Dedoplistskaro Communities on Sustainable Management of Pastures
Kakheti. On November 22nd, in Dedoplistskaro, CENN conducted a meeting to discuss the measures elaborated for the improvement of pastures of the Dedoplistskaro municipality.
Agriculture experts, representatives of the community and relevant government agencies, as well as small-scale farmers attended the meeting.
The report and recommendations on the sustainable management of pastures in the Dedoplistskaro municipality, developed within the scope of the project Climate Change Adaptation and Natural Disaster Mitigation (CCADM) funded by USAID, were presented to the participants.