British Delegation in Telavi
Kakheti. At the initiative of the British Embassy, the NATO and EU Information Center has organized a visit of the British Delegation to Telavi.
Welsh Parliament Speaker Rosemary Butler, British Ambassador to Georgia Alexandra Hall Hall, and the Director of the NATO and EU Information Center Elene Gotsadze have met with representatives of the Kakheti local civil sector and media outlets.
Meeting participants have focused on the Wales challenges and prospects, women's role in politics, and myths and reality around the EU.