Mission to Accomplish: Visa-Free Europe for Georgia
Tbilisi. Jumpstart Georgia has released a new visualization: "Mission to Accomplish – Visa-Free Europe for Georgia".
"In 2010, Georgia signed the Visa Facilitation and Readmission Agreement with the European Union. On 25 February 2013, Georgia officially received the Visa Liberalization Action Plan (VLAP), which consists of two phases: improving Georgian legislation and then implementing the legislation. On 8 May 2015, the European Commission published its third report on the implementation of the action plan which indicated that 7 out of the 15 requirements were fully met"...