Tbilisi. Taking into consideration high public interest, on August 5, 2015 the Public Defender has studied the decision made by the Public Affairs Collegium of Tbilisi City Court with regard to "Rustavi 2”. According to the decision, the court seized shares of partners in the "Broadcasting Company Ruastavi 2” LTD.
''Based on the abovementioned, the Public Defender considers that the Court's judgment on application of measures of satisfying a complaint violates the principle of proportionality of restriction of rights. The court limited the property right to a greater extent than was required by the plaintiff's legitimate goal, which, in turn, could create a real threat to the realization of freedom of expression by television stations''. The Public Defender continues to watch and survey the events developing around the case within its mandate.