The Effects of Depreciation of National Currency on the Georgian Economy
Tbilisi. On Thursday, September 17, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized the discussion - ''The Effects of Depreciation of National Currency on the Georgian Economy''. The discussion was held within the framework of the project "Strategic Plan Georgia 2020 - Strengthening Public Involvement''. Representatives of the Georgian Government, National Bank of Georgia, non-governmental and research organizations participated in the discussion.
''The speakers discussed the causes of the depreciation of Lari and talked about the negative consequences of the depreciation of the national currency in short and mid-term perspective'', is said on the web-page of the organization.