Tbilisi. Transparency International Georgia publishes a blog post. The survey is about analysis of the attitude of citizens towards universal health care program.
''In accordance with the studies performed in 2015, in the country, two major findings related to the health and care are as follows: 1. Minimum 1.5 million adult citizens of Georgia are prepared to share financial burden of their health care insurance together with the state; 2. 36% of enquired beneficiaries of the universal health care program does not benefit from regular outpatient services yet, which means at least 1.1 million lari is spent on 1.1 beneficiaries so that they do not use these services'' – is stated in the survey.