გამჭვირვალობა: მოქალაქეთა დამოკიდებულება საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაზე
თბილისი. საერთაშორის გამჭვირვალობა საქართველო ბლოგპოსტს აქვეყნებს. კვლევა შეეხება მოქალაქეთა დამოკიდებულების ანალიზს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამასთან დაკავშირებით.
„2015 წელს ჩატარებული კვლევის მიხედვით, ქვეყანაში ჯანდაცვასთან დაკავშირებულ ორ უმთავრეს მიგნებას წარმოადგენს ის, რომ: 1. საქართველოს მინიმუმ 1.5 მილიონი ზრდასრული მოქალაქე მზად არის საკუთარი ჯანმრთელობის დაზღვევის ფინანსური ტვირთი სახელმწიფოსთან ერთად გაინაწილოს 2. საყოველთაო ჯანდაცვის გამოკითხული ბენეფიციარების 36% ჯერ კიდევ არ სარგებლობს გეგმიური ამბულატორიის მომსახურებებით, რაც ნიშნავს რომ სულ ცოტა 1.1 მილიონი ლარი იხარჯება 1.1 ბენეფიციარზე ისე, რომ ისინი ამ მომსახურებებით არ სარგებლობენ", ნათქვამია კვლევაში.