Tbilisi. On October 10, the First Lady of Georgia has laid the foundation for the construction of the first hospice for children in Georgia. The initiator of the mentioned social project is the "Open Society - Georgia Foundation”.
"The Children Hospice will work in three main areas: a 24-hour service for 10 children at the same time, a day care center, where children and their parents will receive the necessary services during the day, and a home care service, which will foresee serving children at home. The construction of the Children Hospice will be finished by the end of 2016 " – is stated on the web-page of the organization in a social network.