Identoba responds to the TV show ''Nichieri''
Tbilisi. Non-governmental organization ''Identoba'' responds to the TV show ''Nichieri'' (Georgia’s Got Talent), broadcasted through the Rustavi 2 channel on November 2.
"We regret that the attitude of the panel members and the audience towards some of the contestants has worn homophobic, transphobic and sexist nature. Providing such content to the audience through the air of the rated show has a negative impact on the everyday lives of individuals, victims of intolerance.
''Identoba'' requests TV Company Rustavi 2 to review attentively non-broadcasted series and in case of existence clear them from discriminatory expression” – is noted in the statement of the organization.