Tbilisi. One of the main constitutional functions of the Parliament is oversight of government activities. Transparency International Georgia’s (TI Georgia) assessment of the performance of the Georgian Parliament has highlighted the main issues and recommendation in this regard.
''TI Georgia examined the MP questions and answers accumulated by the 8th convocation of the Georgian Parliament (period from November 2012 - 23 September 2015) . We analyzed the information received from the Parliament’s Organizational Department to try to determine the effectiveness of MP oversight, identify their issues of interest, and the thoroughness of the provided answers'', is noted in the statement.