Free legal consultancy to citizens
Tbilisi. The Memorandum of Understanding has been signed between the organization ''Young Barristers'' and the Legal Affairs Commission of the City Council.
''Within the framework of the presented Memorandum, the organization undertakes the responsibility to provide free legal consultancy service to all addressable citizens. According to its Head, the organization is currently implementing two projects, which regard to the legal consultancy of migrants, returned back to the country, and the advocacy of women at the June 13, 2015 disaster affected families'' – is noted in the statement of the organization.