International Human Rights Day – Joint Reception of Public Defender and Parliament
Imereti. On December 10, 2015, in the Kutaisi building of the Parliament of Georgia, the Public Defender held a reception together with the Parliament in connection with the International Human Rights Day by the support from the United Nations Development Programme and the EU Delegation to Georgia.
''In his speech the Public Defender emphasized the positive changes carried out in terms of protection of human rights in 2015, including the election of Georgia as a member of the United Nations Human Rights Council, the adoption of the Juvenile Justice Code and the reforms carried out in the judiciary and the prosecutor’s office. The Public Defender also focused on the issues that still represent challenges and noted that the implemented changes are not enough for making the process irreversible'', is noted in the statement.