The Most Closed and Unaccountable Public Institutions in Georgia in 2015
Tbilisi. Within the framework of the implemented study IDFI revealed the most closed public institution, which is the Ministry of Economy and Sustainable Development. It was the institution that left biggest number of requests (44) unanswered.
''Unfortunately the Ministry for Economy and Sustainable Development refused to publish information in 2014 and 2015; even though it provided the same information in the years before (2012-2013). In 2015 IDFI appealed two times to the Ministry; however, these appeals were not approved. Also in 2014, the Ministry did not respond to the recommendations of the Public Defender as well as IDFI’s open letter regarding the violation of the public’s right to receive information'', is noted in the statement.