Award Ceremony of the Competition Open Parliament - Voice of Youth
Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) conducted a competition ''Open Parliament - Voice of Youth'' within the scopes of the project ''Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership.''
''In the final part of the competition, students had an opportunity to elaborate their own initiatives on parliamentary openness and present them to IDFI. Institute received 15 initiatives and selected 5 outstanding ones. Essays written by the students concerning Parliamentarism, democracy, ways of empowering civic society, etc. should be published on the web-page.
Another winner suggests web-page should be created to publish each MP's CV, election program, contact information (email, phone number), committee memberships, list of the working groups she/he takes part in, and membership of foreign country's friendship groups. It must be ensured that the information is constantly updated on the above-mentioned web-page'', is noted in the statement.