Comparison of the changed attitude towards accountability
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes the statistics of public information, received on 2015.
''Out of the requests of public information, sent out by the institute, the major part in percentage, in accordance with the categories of institutions, has been left unanswered by the state LTDs and non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities. During the project implementation period, in total 28 requests have been sent to mentioned institutions, of which requests 24 have been left unanswered, while in 2 cases the institute has been informed about refusal in provision of information'' – is stated on the web-page of the organization.