IDFI: ანგარიშვალდებულებისადმი შეცვლილი დამოკიდებულების შედარება
თბილისი. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აქვეყნებს 2015 წელს მიღებული საჯარო ინფორმაციის სტატისტიკას.
„ინსტიტუტის მიერ გაგზავნილი საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებიდან, დაწესებულებების კატეგორიების მიხედვით, პროცენტულად ყველაზე მეტი მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს სახელმწიფო შპს-ებმა და ააიპ-ებმა. აღნიშნულ უწყებებს, პროექტის განხორციელების პერიოდში, სულ გაეგზავნათ 28 მოთხოვნა, საიდანაც 24 შეკითხვა უპასუხოდ იქნა დატოვებული, ხოლო 2 შემთხვევაში ინსტიტუტს ეცნობა უარი ინფორმაციის მოწოდებაზე. ყველაზე პრობლემური მოთხოვნები 2015 წელს: თანამდებობის პირებზე პრემიებისა და სახელფასო დანამატების გაცემის შესახებ სამართლებრივი აქტები და მოხსენებითი ბარათები (უარი 10.7%), დანიშნული და განთავისუფლებული თანამდებობის პირების ბიოგრაფიული მონაცემები (CV) (უარი 9.6%), ელექტრონული მიმოწერა გამარტივებულ შესყიდვებთან დაკავშირებით