Open Governance in Georgia - Achievements and Challenges
Tbilisi. Transparency International Georgia (TI Georgia) publishes new report, which analyses open governance process in Georgia. What should the government do to give citizens more information about its activities? What data can be found on government web sites? Where can citizens find information about the assets of Ministers and other public officials but also about the owners of big corporations? - study shows that most of the people in Georgia have no answers to these questions. Neither do they have much knowledge, proficiency or interest in Open Government Partnership (OGP) which makes it a luxury policy of an exclusive club of organizations only.
TI Georgia also provides a list of recommendations for the government to better implement open governance standards in practice.
The OGP is a global initiative, launched in September 2011, under which the governments are committing to give citizens more information about their activities, increase civic participation in decision-making, implement high professional and ethical standards in public service, and harness new technologies to spur innovation. Georgia was among the first group of countries to join the OGP. In April 2012, the country’s government presented a relevant Action Plan.