''Georgia ranks 48th among 168 countries in the 2015 Corruption Perceptions Index''
Tbilisi. 27 January 2015 - Georgia is ranked 48th among 168 countries with the score of 52 (out of the maximum 100) in the Corruption Perceptions Index (CPI) published by the Transparency International Secretariat today.
''Georgia’s CPI score was 52 in 2012 (ranked 51st), 49 in 2013 (ranked 55th) and 52 again in 2014 (ranked 50th). Since, according to the CPI methodology, only an increase or a decrease of the CPI score by 4 points or more indicates a significant change in the perceived level of corruption in a country, these results show that the corruption perception level has remained stable in Georgia over the last three years and there has been no significant progress or backslide during this period of time'', is noted in the statement.