Christmas-Charity Event
Imereti. On December 25, members of the Kutaisi Youth Center have organized the Christmas-charity event for the socially unprotected children of the day center of children with disabilities "Magic World". As part of the event, the Kutaisi-based St. Nino School #3, Otskheli School #2, Public Schools #7, #40, #38, #14, as well as the students of the Tsereteli State University have participated in the charity activity. During one week, 86 members of the Youth Center have collected warm clothes, shoes and other everyday items and gifted them to children.
On December 29, socially unprotected children will attend the performance in the small hall of the L. Meskhishvili Academic Theatre. With the amount raised from the performance, a musical center will be purchased for the children's day center.
The charity event was organized as part of the project "Advancing National Integration in Georgia" (ANI), which is implemented by the United Nations Association of Georgia (UNAG), with the support of the US Agency for International Development (USAID).