Kakheti. The meeting of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance and the Consultative Group was held on May 5. At the meeting amendments to the Parliamentary Rules of Procedure required for implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan (2015-2016) were discussed.
''Amendments to the Parliamentary Rules of Procedure were also presented by: Georgian Young Lawyers’ Association; National Democratic Institute; Transparency International – Georgia.
IDFI will present the final version of the document to the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance within next week'', is noted in the statement.