''Increase of administrative costs at municipal legal entities of Kvemo Kartli''
Tbilisi. ''Transparency International – Georgia'' continues researching the processes developed at non-profit (non-commercial) legal entities of municipalities. This time the organization overviews current situation at legal entities founded by the municipalities of Kvemo Kartli.
''Public information requested from the municipalities of Kvemo Kartli relates to the number of employed and to the amount of monthly wages to be paid at legal entities by May 1, 2014 and February 29, 2016'' – is stated on the web-page of the organization.