Tbilisi. The Tolerance and Diversity Institute (TDI) responds to the fact of disruption of a Tbilisi JAM! Fest 2016 rock festival concert by a clergy of the Orthodox Church on June 4, in Tbilisi.
''... Taking into consideration the above, we call on the government to take effective measures for prevention and investigation of crimes motivated by hatred, to adhere to the principles of secularism, to carry out an equality-based policy and to refuse conducting discriminatory practice'' – is stated on the web-page of the organization.