AYFB regarding an investment environment of Georgia
Tbilisi. On June 10, the Association of Young Financiers and Businessmen held a briefing, the focus of which was an investment environment. Representatives of the organization consider that the investment environment of Georgia becomes more and more attractive.
"... In the first quarter of 2016, the amount of investments made in Georgia summed up to 376 million dollars, which is 103% higher in comparison with the same period of the previous year. It should be noted that the data of current year is the maximum within last 7 years and it yields only to the data of the year 2008. ... "