''Panaskerteli Index'' increased by 17.43
Tbilisi. The ''Association of Young Financiers and Businessmen'', together with a non-governmental organization ''Healthcare Platform'' continues monitoring of prices at the medicaments market.
"According to the latest survey, the index has increased by 17.43% and reached 13 points, which indicates that prices at the medicaments market are significantly increased. Out of 200 variety of medicaments, which are the objects of the survey, prices are increased on 78 of them, while on 6 of them prices are slightly reduced, which has determined the increase of the ''Panaskerteli index'' – is stated on the web-page of the organization.