Tbilisi. At the end of 2016 it is planned to open a Children Hospice in Georgia. This will be the first institution/house, which will provide palliative care to children, ill with chronic and incurable disease.
''In 2013, a study regarding needs of children palliative care in Georgia has been conducted. The study has revealed that every year 839 children of age from 0 to 18 years need palliative care in Georgia. Within the framework of the competition the ''Children Hospice'' and the ''Open Society Georgia Foundation'' invite individuals and organizations to propose ideas in regard to a hospice logo ''Fireflies world'''' – is stated on the web-page of the organization.