''Expenses of the Prosecutor’s Office of Georgia (2011-2015)''
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes an article of Goga Tushurashvili: ''Expenses of the Prosecutor’s Office of Georgia (2011-2015)''.
''Since 2012 increase of the number of employees of the Prosecutor's Office, in turn, has caused growth of funds, allocated for labor remuneration. However, the rate of growth of expenses incurred for remuneration of labor at the Prosecutor's Office considerably exceeds the rate of growth of the number of employed'' – is stated on the web-page of the organization.