Tbilisi. In accordance with the Public Defender's proposal of July 11, 2016, the Chief Prosecutor's Office launched an investigation into the fact of threatening on grounds of refused partnership.
''Despite the fact that the Georgian legislation does not acknowledge illegal tracking or surveillance, or the definition of a gender-motivated violence against women, the Chief Prosecutor’s Office reacted to the Public Defender's proposal in a short period of time. On July 21, 2016, citizen J.Kh. was arrested and charged; later, Tbilisi City Court ordered him to pay bail,'' is noted in the statement.