Public Defender Met with NGOs in Zugdidi
Samegrelo. Public Defender of Georgia Ucha Nanuashvili has met with the Zugdidi-based CSOs and mass media representatives on January 23 in the Zugdidi Civic Engagement Center. At the meeting, the Ombudsman talked about the issues characteristic and of concern to the region and noted that the Ombudsman's Office requires decentralization.
According to the Public Defender, the work of one representative of their Office in the Samegrelo-Zemo Svaneti Region is not enough and for this reason they are considering to increase the staff and to make their employees be more actively involved in the pending cases.
"We meet with various international organizations to expand the scope of our activities, increase the staff, and also to change the mode of working. We would like to have the agency decentralized and the local representatives to start working on individual cases at their own initiative, but in agreement with the central office," – Ucha Nanuashvili said.