Issue of refraining from counter actions
Tbilisi. Civil society organizations respond to the issue regarding political parties to refraining from counter actions.
''We call on all political parties to give harsh political appraisal to the provocative actions of their supporters and to condemn them publicly.
At the same time, we welcome the initiative in regard to political parties to come to the agreement on taking the responsibility for not allowing and encouraging, and for dissenting from those actions, which lead towards confrontation and violence'' - is stated on the website of the organization.