''Corruption and anti-corruption policy in Georgia''
Tbilisi. Transparency International – Georgia publishes a review, which contains an evaluation of a corruption and an anti-corruption policy related developments.
''A number of significant positive changes have been made to the anti-corruption legislation of Georgian, out of which the most notable is introduction of a monitoring system of property declarations of officials.
At the same time, the legislation still contains certain defaults and its effective execution in practice becomes a problem'' – is stated on the website of the organization. In full…