''Parallel Vote Tabulation (PVT) Results''
Tbilisi. The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 8, 2016 Parliamentary Elections in all electoral districts around Georgia.
Final turnout was 52.9% with a margin of error of +/-0.9% that is lower than the 2012 parliamentary election when turnout was 60.9%. In 97.9% of polling stations the counting process was without any major incidents, which is not statistically significantly different from either the 2012 parliamentary election or the 2014 election.
At 99.7% of polling stations, the procedures for sealing the documentation were followed according to the law, before the materials were delivered to the district. This election is better than both the 2012 parliamentary election (99.5%) and the 2014 local election (99.0%),” is noted in the statement.