Monitoring Criminal Trials In Tbilisi And Kutaisi City And Appelate Court
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association presented the results of its monitoring of criminal cases in Kutaisi and Tbilisi City and Appellate Courts on 8 December 2016.
''To date, GYLA presented eight court monitoring reports that together covered the period from October 2011 to October 2016. GYLA’s report №9 covers the period from February 2016 to July 2016. During this reporting period the monitoring was implemented based on a new methodology which, in addition to other issues, includes the evaluation of accessibility of justice for vulnerable groups (women, people with disabilities, religious and ethnic minorities, representatives of the LGBT community, etc.)'', is noted in the statement.