Tbilisi.As part of partnership between the "Transparency International – Great Britain” Defense and Security Program (TI-DSP) and national bureaus of "Transparency International”, the results of the Government Defense Anti-Corruption Index for 82 countries was published for the first time on 29 January 2013.
According to the information posted on the web page of Transparency International – Georgia, pursuant to the 2013 Defense Anti-Corruption Index, Georgia is placed in Group ‘D’ (high corruption risk), i.e. in the fourth category out of six categories.
Placing Georgia in this category was triggered by the results of analysis of its defense policy, management of financial resources and personnel and operational and procurement policies throughout 2012.For the full text.Source: transparency.ge