''Statistics for trees cut in Tbilisi due to construction works''
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes an article: ''Statistics for trees cut in Tbilisi due to construction works''.
''Among trees, cut with the permission of the City Hall In 2016, in comparison with previous years, at least 5 times more units have been granted the status of affected. Besides, the total number of trees, cut on the basis of permits, has not increased.
This circumstance raises the question of how conscientiously the status of affected is granted to trees in the capital'' – is stated on the website of the organization.