Public Defender's Special Report on Women's and Children's Rights in Conflict-affected Regions
Tbilisi. On February 10, 2017, the Public Defender of Georgia presented a special report on the situation women's and children's rights in Abkhazia and the Tskhinvali region in 2014-2016 to the media.
''Conflicts have particularly severe impact on women's and children's health. Trauma of conflict and poor social conditions directly cause domestic violence, the victims of which most often are women and children. However, the number of non-governmental organizations that work on the women's and children's rights in these regions is low. No systematic monitoring or study of the situation is carried out.
Domestic violence is one of the most difficult and, at the same time, hidden problems in the Abkhazian and South Ossetia societies. Victims of domestic violence are not seriously regarded by the police, who refrain from intervening in such cases'', is noted in the statement.