Tbilisi. Georgia is the member of GRECO from September, 1999. During its 17 years of membership Georgia underwent four evaluation rounds. The last evaluation round was launched in 2012.
''The GRECO evaluation team (GET), in the scope of fourth round of evaluation, conducted on-site visit to Georgia in June, 2016. The evaluation report was adopted in December, 2016 and become publicly available in January, 2017.
Number of reforms and achievements in the area of fighting against corruption is underlined in the report. Special emphasis is given to the reforms within judiciary and prosecution service, supported by the Council of Europe, other international and national partners. The successful trends are considered in line with the Georgia’s improving indexes in the international surveys, such as TI corruption perception index and Global Corruption Barometer and World Bank governance indicators'', is noted in the statement.