Tbilisi. On 25-26 February, national rounds of Philip C. Jessup International Law Moot Court were held in the Supreme Court of Georgia. Students of Free University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Georgian Institute of Public Affairs participated in the competition.
By the Public Defender's decision, Ana Jabauri, the best speaker from the Free University, was presented with a bookstore voucher, while two other best participants will have the opportunity to attend the training on International Protection of Refugee, which will be organized by the Human Rights Academy of the Public Defender on March 27-29, 2017”, is noted in the statement.