Supreme Court Rules in Favor of IDFI in a Case against the Ministry of Economy and Sustainable Development
Tbilisi. The Supreme Court of Georgia declared the appeal of the Ministry of Economy and Sustainable Development (MOESD) against the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) inadmissible.
"The Ministry argued that the decision of Tbilisi City Court, according to which the appeal of IDFI was fully granted and the entity was directed to disclose information on different administrative expenses of 2014, such as bonuses and salary supplements, business trip and roaming expenses, simplified procurements and etc. was in conflict with existing legislation. IDFI referred to MOESD with a freedom of information (FOI) request on March 3, 2015, however, even after two years the Ministry has still not provided us with the information”, is noted in the statement.