Adjara. On March 1-2, 2017, Women’s Information Center organized an information meeting in Chaqvi Public Center.
''The aim of the meeting was informing local residents about women’s rights and gender equality issues. The participants were local residents. The engagement was high particularly among school teachers and kindergarten employees. They received information about gender roles, stereotypes, employment market, gender segregation and gender equality as the part of the democracy, social justice and well being. There were also exhibited photo materials "Women at Constituent Assembly of Georgia 1919-1921.''