Public Defender Ucha Nanuashvili and representatives of the Public Defender's Office took part the Georgian-Abkhazian meeting organized by the Council of Europe in Budapest, Hungary, on March 1-3, 2017. The meeting was aimed at exchanging information and discussing the human rights situation of the conflict-affected population.
''The meeting was attended by Georgian and Abkhaz specialists working on human rights in the penitentiary system. The following topics were discussed: the rights situation of vulnerable groups, in particular, juveniles, minorities and persons with disabilities, in the penitentiary institutions, as well as the importance of rehabilitation-resocialization programs for them'', is noted in the statement.