''Analysis of crimes committed against Jehovah's Witnesses in 2016''
Tbilisi. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) publishes an analysis of crimes committed against Jehovah’s Witnesses in 2016.
''According to the data of the last year, aggression usually takes place in a public space and Jehovah's Witnesses are assaulted during their preaching in the street. Quantitatively cases of invasion into homes of members of the community and damage of a private property (2 cases) have been decreased, however a similar problem still exists'' – is stated on the website of the organization.