Tbilisi. On March 17, 2017, the Georgia Red Cross Society (GRCS) and the Government of Hungary signed an agreement to support people affected during 13-14th June Tbilisi flooding in 2015 with food and non-food parcels, as well as children with psychosocial support at GRCS psychosocial care center.
''The GRCS still continues provision of humanitarian support to the affected population with support of various organizations and donor partners. Psychosocial care center was established by GRCS for addressing the psychosocial needs of affected population. Beneficiaries together with professional psychologists were involved in different activities designed to develop relevant skills for coping with the stress'', is noted in the statement.