“Orientalism and representation of Muslim women”
Tbilisi. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) publishes a video: "Orientalism and representation of Muslim women”.
"What is orientalism and how is an orient produced? How does representation of Muslim women look and what context does create an image of Muslim women? What consequences do policies, led under the name of protecting rights of Muslim women, entail? Do Muslim women need to be saved or not?
The video is an attempt to answer the question about how we may think of those ways, which will facilitate creation of a fair and equitable universe and what our role in this process is” – is stated on the website of the organization.