Tbilisi. On April 27, 2017, the Public Defender of Georgia was informed that a 17-year-old girl was abducted for the purpose of marriage from the school area in the village of Takala, Marneuli municipality.
''Despite the fact that the girl denies violence, the Public Defender is concerned about the incident. In general, early marriage, especially ''abductions'', may potentially impact on the children’s healthy development and their rights to live in a free environment and get education'', is noted in the statement.