Tbilisi. On May 2, 2017, the Public Defender of Georgia held a conference, the topic of which was: ''3 years from the enactment of the anti-discrimination law: achievements, challenges and future prospects''.
''At the opening of the conference, the Public Defender said that the adoption of the anti-discrimination law was an effective step forward in protecting human rights, namely the right to equality. According to him, a significant achievement is that the law applies to both public and private individuals and prohibits discrimination on all grounds in all fields of public life'', is noted in the statement.