By adopting new barriers the Parliament will reduce engagement of citizens
Tbilisi. On May 4, the Parliament reviewed through the first reading and supported amendments that are related to the regulation for submitting a legislative proposal.
''The initiative determines terms and conditions that are different from existing practice of appealing to the Parliament with a legislative proposal.
Amendments, adopted by the Parliament of the ninth convocation through the first reading, impose an unjustifiable barrier to citizens in the process of submission of a legislative proposal'' – is stated on the website of the Transparency International Georgia.