Special Report of Public Defender of Georgia on Situation of Women's Rights and Gender Equality
Tbilisi. On May 29, 2017, the Public Defender of Georgia presented special reports on the Situation of Women's Rights and Gender Equality, and Mechanisms against Domestic Violence to the Government of Georgia, diplomatic corps, international organizations, NGOs, representatives of the academies circle and the media.
''It should be noted that, unlike 2015, the main problem during preparation of the report was timely and full provision of the requested statistical information, which is a step backward in terms of cooperation in the fight against gender violence and indicates that there are systemic shortcomings in terms of collection and making analysis of information in a number of institutions'', is noted in the statement.