Tbilisi. The Australian U20 Rugby Union Team visited the children's hospice "Firefly World" on June 1. Rugby players arrived in Georgia to participate in the World Rugby U20 Championship and they decided to visit the children's hospice on International Children's Day.
''The Australian rugby players painted murals on one of the walls of the hospice and took memorable photos with the children.
The first children's hospice ''Firefly World'' was launched in Georgia in January 2017. The children's hospice is a family-type facility, which provides free palliative care for children with chronic and incurable illnesses, as well as for their families'', is noted in the statement.